Faculty and Staff Directory

Staff

Last Name First Name Title
Aiono Dawn-Noel Testing Center Supervisor
Bernards Amy Librarian
Bezzant Kevin Facilities Administrator
Call Christina Testing Center Assistant Supervisor
Davis Bonnie Testing Center Clerk
Durtschi Garren Technology Administrator
Furlong Sydnee Testing Center Clerk
Houseman Richard Undergraduate Programs Administrator
Keck Lisa Library Attendant
Lueck Becky Student Services Office Manager
Lunsford Sariah Academic Advisor
Malin Carol-Lynne Administrative Assistant
Mbutambe Didi Computer Lab Attendant
Miller Stirling Computer Lab Attendant
Neil Marisa Student Services Receptionist
Oldroyd Miriam Testing Center Clerk
Payne Clint Academic Advisor
Shrum Amanda Student Services Receptionist
Soderborg Bonnie Computer Lab Attendant
Stoker Mike Computer Lab Attendant
Weaver Katie Library Attendant
Young Jay Director
Last Name First Name Courses Taught
Abbott Thomas C S 235
Ackroyd Christine CHEM 105, CHEM 106, CHEM 351
Andersen Camey STDEV 109, STDEV 117
Andrus Edwin ANTHR 101
Ashurst-McGee Mark REL C 225
Biesinger Hannah ACC 200
Bingham Kathleen PHIL 110, PHIL 201
Blankenagel Katie ARTHC 201, ARTHC 202
Bowen Brandon PHIL 201, PHIL 202
Breakwell Donald MMBIO 201, MMBIO 221
Brignone Joseph ECON 110
Britsch Randall IS 201
Bryce Marin POLI 170
Bulloch Brayden ACC 200
Bytheway John REL A 122, REL A 211, REL A 275
Cales Diane IHUM 101
Cazier David FIN 200
Challis Kathryn PHY S 100
Christensen Cindy SFL 223
Christensen Jerry MKTG 201
Christensen Joshua PSYCH 111
Christensen Douglas REL A 275
Cindrich Bryce IS 110
Conrad Paul SFL 260
Coombs Aaron POLI 110
Coria Carina SPAN 321
Davis Ryan REL A 250
Dean Phillip ECON 110
Derrick Jennifer NDFS 100
Dolbin Timothy MATH 110
Duncan William REL C 200
Dursteler Eric HIST 201
Estrada Tara ARTED 378

Back to Top

Last Name First Name Courses Taught
Farah Kim COMMS 101
Ferrin Ariel SPAN 321
Froerer Karen BIO 130
Fullmer Stephen WRTG 150
Gillespie Austin CHEM 105
Golding David REL C 351
Guyon Elisabeth WRTG 315
Guyon Sherri ENGL 201, ENGL 202
Hale Christine ARTHC 201, ARTHC 202
Haney Christopher CL CV 241
Heaton Marlene SFL 210
Heimburger Christian HIST 220
Hopoate-Sitake Moana CHEM 285
Ireland Laralee PHSCS 106

Back to Top

Last Name First Name Courses Taught
Katz Ana WRTG 312
Kitterman Katherine A HTG 100
Kummer Tyler BIO 100
Larsen Rebecca POLI 150
Latimer Brett A HTG 100
Laurence Craig WRTG 316
Lewis Tara MATH 112, MATH 113
Line Charles REL C 225
Lloyd Rebecca ARTHC 201
Lott Rachel ENGL 201, WRTG 316
Low Anna WRTG 150
Ludwig Allan ART 101
Mason Mark REL A 250
Maxwell Aubrie PHY S 100
McBride Spencer HIST 202
Melo Cesar MATH 112, MATH 113
Moody Stephen ECON 110
Morris Shauna SFL 102
Murdock Richard M COM 320
Newcomb Spencer STAT 121
Nordquist Megan BIO 100
Oliverson Karen MATH 110
Olsen Rebecca CHEM 101

Back to Top

Last Name First Name Courses Taught
Perkins Bryce C S 142
Richardson Jean ART 101, ART 120
Rimmasch Kristy IHUM 201, IHUM 202
Russell Christopher A HTG 100
Seariac Hanna CL CV 110
Shamo Michael REL C 225, REL C 324, REL C 333
Shrum Joan A HTG 100
Skinner Malcolm PHY S 100
Skinner Suzanne REL A 250
Smith Amanda WRTG 150
Spencer Megan MKTG 201
Stallings Alan STDEV 150
Stark Jared ACC 200
Stark Michael CELL 210
Swenson Christian CMLIT 212
Thatcher Jennifer REL C 200
Thomas Wyeth WRTG 150

Back to Top

Last Name First Name Courses Taught
Vaieland Natalie ARTHC 201, ARTHC 202
Vandenberghe Elizabeth SFL 315
Vawdrey Wendy PWS 112
Ventura Fernandez Berenice SPAN 330
Wayment Thomas CL CV 110
Winters Jill MUSIC 101, MUSIC 201

Back to Top

Contact Us

Student Services

Monday–Thursday (except holidays)
8:30 a.m.–5:30 p.m. Mountain Time
Friday
8:30 a.m.–5:00 p.m. Mountain Time

801-933-9400
slc@byu.edu

About BYU Salt Lake Center